Buletin Duminical 17.01.2021

Buletin Duminical 17.01.2021

MESAJ:

Psalmul 90

Urmăriți transmisiunea live sau înregistrarea mesajului:

PREZENTARE DE CARTE:
Păcatele Sfinților – JOHN OWEN

Plecând de la pasajul biblic din Romani 7:21, John Owen pune înaintea citito-rilor un ghid care are menirea să îi ajute pe creștini să se cunoască mai bine pe ei înșiși și să devină conștienți de vrăjmașul interior pe care îl poartă în ei câtă vreme se află în această lume. Autorul scoate la lumină și descrie cu lux de amănunte gândurile și motivațiile cele mai profunde ale omului, arătând felul în care păcatul interior afectează tot ceea ce creștinul face în această lume. Apoi el ne arată cum ne putem păzi mințile și inimile împotriva acestui păcatului, cu ajutorul lui Dumnezeu, prin harul Evangheliei Sale.

Se poate citi gratuit aici: bit.ly/pacatele-sfintilor

John Owen (1616-1683) a fost un predicator și teolog puritan, considerat „prințul puritanilor“ și unul dintre cei mai buni teologi din istoria creștinismului.

Anunțuri

Anunțuri

 • Vineri, 12 aprilie, în familia Belciu Marcu și Patricia s-a născut Ava Belciu.

 • Biserica din Linz organizează între 30.05-02.06 o mini-tabară pentru tineret. Tema: “Postez, deci exist?” – o abordare biblica a folosirii platformelor sociale de către tineri”. Invitat- Andrei Croitoru. Cost – 180 Euro. Înscrierea se face pe linkul trimis deja tinerilor.

 • Duminica din 21 aprilie, de dimineață, vom avea serviciul divin în limba germană.

 • Serviciile de închinare ale bisericii sunt:

  • vineri, rugăciune de la ora 18
  • duminică, închinare de la ora 10 și de la ora 17

În săptămâna ce urmează îi aducem în rugăciunile noastre pe cei ce și-au sărbătorit sau își vor sărbători ziua de naștere în perioada 14 – 20 aprilie.

Îi mulțumim Domnului pentru ei și ne rugăm ca El să Își reverse bunătatea și dragostea Sa din plin în viețile și familiile lor!

 • Marvin Dumitrescu

 • Anna Rolea

 • Miti Balota 

 • Lavinia Dumitrescu

 • Luminița Ginghină

 • Leon Ilaș

 • Titus Mateșescu

 • Johanna Purcar

 • Nina Temper

 • Bogdan Zgriban

NEWS 14.04.2024

 • Sâmbătă, 24.06 de la ora 11, la biserica noastră, va fi o conferință pentru femei cu tema: „Har și interconectare – Relațiile în Trupul lui Cristos.” Pentru o mai bună organizare vă rugăm să vă anunțați prezența la următorul link: bit.ly/conf-femei-24063.

   

 • Întâlnirea regională de tineret va fi pe 24.06. de la ora 18:30. În cadrul întâlnirii va fi abordată tema „Cum să-i duc pe prietenii mei la Isus?“, avându-l ca invitat pe fratele păstor Emanuel Moisa.

   

 • Duminica viitoare de dimineață îl vom avea pe fratele Emanuel Moisa împreună cu noi. Fratele Emanuel va sluji biserica prin predicarea Cuvântului.

 • Întâlnirile bisericii sunt: vineri, rugăciune la ora 18 și duminică, serviciile de închinare de la ora 10 și de la ora 17.

NEWS 21.06.2023

 • Sâmbătă, 24.06 de la ora 11, la biserica noastră, va fi o conferință pentru femei cu tema: „Har și interconectare – Relațiile în Trupul lui Cristos.” Pentru o mai bună organizare vă rugăm să vă anunțați prezența la următorul link: bit.ly/conf-femei-24063.

   

 • Întâlnirea regională de tineret va fi pe 24.06. de la ora 18:30. În cadrul întâlnirii va fi abordată tema „Cum să-i duc pe prietenii mei la Isus?“, avându-l ca invitat pe fratele păstor Emanuel Moisa.

   

 • Duminica viitoare de dimineață îl vom avea pe fratele Emanuel Moisa împreună cu noi. Fratele Emanuel va sluji biserica prin predicarea Cuvântului.

 • Întâlnirile bisericii sunt: vineri, rugăciune la ora 18 și duminică, serviciile de închinare de la ora 10 și de la ora 17.

NEWS 14.06.2022

 • Vineri, 24.06, avem întâlnirea de rugăciune de la ora 18.

  Am Freitag, den 24.06., findet um 18 Uhr unser Gebetstreffen statt.

   

 • Sâmbătă, 25.06, de la ora 18, are loc o întâlnire de tineret la care sunt invitați să participe toți tinerii din bisericile baptiste române din Austria. Gazda acestei întruniri este Biserica Baptistă Română Bethel, din Viena.

  Am Samstag, den 25.06. findet um 18.00 Uhr ein Jugendtreffen statt, zu dem alle jungen Menschen aus den rumänischen Baptistengemeinden in Österreich eingeladen sind. Gastgeber dieses Treffens ist die Rumänische Baptistengemeinde Bethel in Wien.

   

 • Duminică, 26.06, de la ora 10, vom avea serviciul divin în limba germană.

  Am Sonntag, 26.06, ab 10 Uhr, feiern wir den Gottesdienst in deutscher Sprache.

NEWS 12.06.2022

 • Joi, 16 iunie, avem o zi liberă în care dorim să ieşim cu biserica la iarbă verde, la Grill, la Traismauer, începând cu ora 9:30.

  Am Donnerstag, 16. Juni, haben wir einen freien Tag, an dem wir mit der Gemeinde ab 9:30 Uhr zum Grill in Traismauer gehen wollen.

   

 • Vineri, 17 iunie, de la ora 18, vom avea o seară de evanghelizare la care îl avem invitat pe fratele Emi Moisa. De asemenea, vom avea şi mărturiile candidaților pentru botez. Vă chemăm să vă invitați prietenii şi cunoscuții neevanghelici pentru a intra în contact cu mesajul salvării.

  Am Freitag, 17. Juni, findet ab 18 Uhr ein Evangelisationsabend mit Bruder Emi Moisa als Gastredner statt. Wir werden auch Zeugnisse von Taufbewerbern hören. Wir laden Sie ein, Ihre nicht-evangelischen Freunde und Bekannten einzuladen, mit der Botschaft des Heils in Berührung zu kommen.

   

 • Sâmbătă, 18 iunie, orele 9-12 vom avea un seminar pentru familii. Vor fi abordate principiile biblice despre familie si cresterea copiilor şi vom descoperi proceduri si practici de ajutor în acest domeniu.

  Am Samstag, 18. Juni, findet von 9-12 Uhr ein Seminar für Familien statt. Wir werden uns mit biblischen Grundsätzen über Familie und Elternschaft befassen und hilfreiche Verfahren und Praktiken in diesem Bereich entdecken.

   

 • Duminică, 19 iunie, vom avea un botez nou-testamentar. Închinarea va începe de la ora 9:30. Toți cei care doresc să facă poze cu candidații de botez sunt rugați să vină începând cu ora 9.

  Am Sonntag, 19. Juni, werden wir eine neutestamentliche Taufe feiern. Der Gottesdienst beginnt um 9.30 Uhr. Alle, die sich mit den Taufbewerbern fotografieren lassen möchten, werden gebeten, ab 9.00 Uhr zu kommen.

 • Duminica viitoare21 februarie, ne vom întâlni în trei serviciide la orele8:30, 10 şi 11:30Serviciul de la ora 10 va fi  în limba germană. Înscrierea la unul din serviciile divine se va putea face în cursul săptămânii viitoare. 

 • Întâlnirea surorilor va avea loc vineri19 februarie, de la ora 18:00. 

 • Întâlnirile de rugăciune cu biserica suntvineri şi sâmbătă, de la ora 18:00.

 • În data de 28 februarie dorim  avem adunarea generală anuală a bisericiiDatorită condițiilor impuse de pandemie ne vom întâlni în ordine alfabetică în două părțiiparte a membrilor bisericii va veni de la ora 16:00 – 16:50, iar cealaltă de la 17:10 – 18:00. Ordinea de zi a adunării generale este afişată la avizier. 

2021-01-29T13:00:37+01:00

Share This Story, Choose Your Platform!

Abonnieren
Benachrichtige mich bei
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Nach oben